DEJAVNOST ŠOLE



Šola opravlja svojo osnovno dejavnost - vzgojo in izobraževanje za pridobitev izobrazbe, izpopolnjevanje, dokvalifikacijo in usposabljanje, sodeluje z drugimi organi in ustanovami (delavsko univerzo, obrtno in gospodarsko zbornico, ministrstvom za šolstvo in šport, zavodom Republike Slovenije za šolstvo, občino in lokalnimi skupnostmi, ter zavodom za zaposlovanje) pri zasnovi in izpeljavi izobraževalnih programov, ter drugih dejavnosti.

Druge dejavnosti šole pa so še: storitve delavnic, oddaja prostorov v popoldanskem času za izobraževalne namene, ter sodelovanje pri predstavitvah (razstave, revije, tekmovanja).

V šolskem letu 1995 / 1996 imamo 34 oddelkov:


TRAJANJE PROGRAMOV



NAZIV PROGRAMOV



PROSTORSKI POGOJI


Šola ima kabinetni pouk, zato se učenci selijo. Učilnice so običajno vezane s kabineti.

Šola ima naslednje prostore:


PROSTOR POVRŠINA
Učilnice 1.417,90 m 2
Kabineti 434,40 m 2
Knjižnjica 100,80 m 2
Uprava 97,75 m 2
Sanitarije 172,32 m 2
Kotlarna 178,32 m 2
Skupaj 2.401,45 m 2


Delavnice imajo naslednje prostore:


PROSTOR POVRŠINA
Kovinarske delavnice 723,73 m 2
Galanterijske delavnice 163,60 m 2
Konfekcijske delavnice 202,75 m 2
Garderoba, sanitarije 136,72m 2
Kotlarna, depo 122,80 m 2
Skupaj 2.401,45 m 2



VZGOJNO IZOBRAŽEVALNO DELO


Programi šole izobražujejo za različne poklice strojništva in usnjarstva za IV. in V. stopnjo izobrazbe, ter za prodajalce IV. stopnje izobrazbe. Šolski okoliš je ljubljanska regija, za usnjarstvo pa celotna aslovenija (nacionalni program).
Pouk teoretičnih in strokovno teoretičnih predmetov je dopoldne, praktični pouk na šoli pa je dvoizmenski. Praktični pouk avtomehanikov, avtokleparjev, monterjev pa tudi nekaterih redkih poklicev (kovinopasarji, kovači, puškarji, jermenarji in drugi) je organiziran periodično (v šoli in izven šole) s pogodbo (gospodarstvo, učenec s starši in šola) zunaj šole, ostali poklici strojništva imajo prakso samo na šoli. Usnjarski poklici imajo obe možnosti opravljanja praktičnega pouka. Nadaljevalni program po poklicni šoli je za strojniške in usnjarske poklice. V usnjarskem programu je še štirileten tehniški program z možnostjo opravljanja mature. Pouk poteka po verificiranih programih na osnovi predmetnika in urnika. Koledar za šolsko leto je večinoma predpisan: počitnice, prosti dnevi, tri ocenjevalna obdobja, matura in zaključni izpit. Šola pa določa izbirne predmete, ter njihovo časovno izvedbo. Učenci šole imajo možnost zaključevanja šole z maturo ali z zaključnim izpitom za štiri letne programe. Na maturi in zaključnih izpitih obrtnih programov so elementi zunanjega preverjanja znanja.

NAZAJ


POGOJI DELA ŠOLE


Šola je na treh lokacijah: pouk poteka na Cesti talcev 12, praktični pouk pa v dveh stavbah na Ljubljanski 105. Opremski pogoji delavnic so še vedno slabi klub novi strojni opremi v učilnicah za praktični pouk konfekcionarjev in avtoremontni delavnici. Šola ne zmore posodabljanja obstoječih delavnic, nima pa delavnice za monterje in finomehanike. Prednostna naloga šole na tem področju bo zagotovitev ustreznih pogojev, prostorov in opreme za te poklice.

Specializirane učilnice na šoli so za silo opremljene. Šola ima kabinetni pouk. Imamo dve računalniški učilnici: splošno (dotrajano), ki še obratuje in strokovno, ki je nova. Rabili bi še eno strokovno učilnico za usnjarstvo (za krojno risanje) in posodobitev splošne računalniške učilnice. Učilnici za fiziko in kemijo sta dotrajani.

- KADRI



Na šoli poučuje 70 učiteljev:

Teoretične in strokovno teoretične predmete učijo:

Št. učiteljev Izobrazba
1 Magisterij
27 Visoka. izobrazba
10 Nedokončana visoka izobrazba
5 Višja izobrazba


Praktični pouk učijo:

Št. učiteljev Izobrazba
11 Visoka izobrazba
12 Srednja izobrazba
4 Nižja izobrazba

Kadrovske težave imamo pri slovenskem in angleškem jeziku, ter pri matematiki. Poseben problem je pri praktičnem pouku z nekaterimi učitelji brez osnovnega poklica IV. stopnje, ki pa ima predpisano VI. stopnjo izobrazbe, ker ne obvladajo vseh del osnovnega poklica.



NAZAJ