MANGRT 2679m*


Velikanski masiv Mangrta tvori pregrado med dvema globokima dolinama: Koritnico in Mangrtsko dolino. Ju`na pobo~ja, ki padajo v Koritnico, so ena sama travnata strmal, prekinjena s pe~inami in razbrazdna z globokimi grapami. V Mangrtsko dolino pa pada gora s strmo steno, ki po svojih razse`nostih in lepoti tekmuje s triglavsko. Od te strani je tudi najlep{i pogled na Mangrt. Njegova podoba se zrcali v lepih, z gozdovi obdanih Mangrtskih (Belope{kih) jezerih.
Severna stena je izredno {iroka, saj se vle~e vzdol` celotnega vzhodnega grebena Mangrta. V ta greben se ostro zarezuje Huda [krbina (2401m), izpod katere se spu{~a ~ez steno strm raz, imenovan Gamsov rob. [e vzhodneje se greben vzpne v Koritni{ki Mali Mangrt (2333m), pod katerim je stena {e posebno strma in gladka. Vzhodni greben se nato izza Roba nad Zaga~ami priklju~i verigi Ponc.
V severozahodnem vznozju vr{ne kupole stojita {e Rate{ki Mali Mangrt (2259m) in Strmi nos (2197m), ki sta pravzaprav le nekoliko ve~i izboklini v velikanskem masivu Mangrta. [e zahodneje je v greben zarezana [krbina ^ez Jezik (2055m, italijansko ime Forcella Lavinal, nem{ko Lahnscharte), ki kon~uje o`ji masiv Mangrta. Zahodno od vrha stoji pod kratko zahodno steno planota, od koder se proti jugozahodu spu{~a dolina Mangrtskega potoka. Do te planote, na kateri stoji ko~a, je speljana cesta. ^ez Mangrt te~e dr`avna meja, vendarje vzpon na vrh mogo~ brez posebnega dovoljenja. Zaradi kratkega in lahkega dostopa je vrh dosti obiskan. Kdor se vzpne na Mangrt, u`iva enega najlep{ih razgledov v na{ih gorah. Vzhodne Julijske Alpe vidimo iz ~isto nove perspektive, silno globoko pod nami pa se med zeleno preprogo gozda leske~eta Mangrtski jezeri. Predvsem pa je z Mangrta razkogen pogled na Zahodne Julijce, kajti Mangrt je zadnja visoka gora v vzhodnem delu Julijskih Alp. Vi{ in Monta` sta kot na dlani. Prvi se je povzpel na Mangrt grof Franz Hohenwart leta 1794. Eden prvih pristopnikov je bil tudi Valentin Stani~. Severno steno sta prva preplezala v vpadnici vrha Leuchs in Sculze leta 1906. Gamsov rob je pripadel na{i navezi Mira Marko Debelakova - Edo Der`aj leta 1929. Najte`e smeri v ostenju pa so speljali italijanski in na{i plezalci ~ez vrtoglave stene Koritni{kega Malega Mangrta.
Nadelanih in zavarovanih poti je veliko, nekatere izmed njih spadajo med najdrznej{e v Julijskih Alpah. Tako je Mangrt v vseh ozirih prava gora "par excellence". Vzpon na ta lepi vrh je ena izmed najprivla~nej{ih "dol`nosti" vsakega Ijubitelja Julijskih Alp.

Slovenska pot


Od Mangrtske ko~e po cesti navzgor do prvega ovinka. Tik nad njim s ceste in ~ez travnato strmino desno navzgor do vzno`ja skalovja pod Rate{kim Malim Mangrtom. Desno ~ez stopni~asto skalovje in navzgor na sedelce v mejnem grebenu vzhodno od Rate{kega Malega Mangarta. Tu se nenadoma odpre pred nami vse severno obzorje, globoko spodaj pa opazimo lepi smargadnozeleni o~esci Mangrtskih jezer, obdanih s smrekovimi gozdovi. Severna stran je silno prepadna, bli`nja "via ferrata", katere zadnji del je od tod kot na dlani, je videti kaj vratolomna.
Pot nas pelje od tod zlo`no navzgor do razpotja, kjer se na levo odcepi italijanska pot. Mi pa pri napisu ""Slovenska smer"" zavijemo desno in skoraj vodoravno pre~imo meli{~a pod zahodno steno Mangrta do vzno`ja izrazite grape, ki prere`e steno od leve proti desni navzgor. Takoj pri vstopu v grapo
nas ~akajo prve `ice in klini. Pot nas pelje zelo strmo navzgor skozi grapo, ki se kon~a v {krbini jugozahodnega grebena. Od tod proti levi zlo`nej{e po vedno {ir{em slemenu proti vrhu. ^im bolj se bli`amo najvi{ji to~ki, tem bolj nam je jasno, da bomo vsak trenutek stopili na eno najlep{ih razgledi{~ v na{ih gorah!
Od Mangartske ko~e 1.45h. Pot je dobro zavarovana, vendar strma in izpostavljena. Ni za vrtoglave! Ker je obi~ajno na njej dosti planincev, se moramo varovati pred padajo~im kamenjem!

Italijanska pot


Od Mangartske ko~e kot pri do razcepa tik nad sedelcem Rate{kega Malega Mangrta. Tu levo navzgor vzdol` grebena ~ez kratka meli{~a in skalne plo{~e do za~etka vise~e gredine, ki prere`e severni bok Mangrta pribli`no 150 metrov pod vrhom. Tej gredini sledi pot ves ~as skoraj vodoravno proti vzhodu (ponekod `ice, klini) do {irokega vzhodnega grebena. Tu zavijemo desno in se ~ez pobo~ja na na{i strani povzpnemo mimo predvrha na glavni vrh. Od ko~e 1.45h. Velika gredina na sevemi strani Mangrta je dale~ v poletje zasne`ena. Cepin je obvezen! Vsak zdrs je tu usoden, spodaj je silno globoka severn stena! V dobrih razmerah pa je italijanska pot la`ja od slovenske in je zlasti primerna za sestop.

Iz Mangrtske doline ^ez Rob nad Zaga~ami


To je sestavljenka izdveh izjemno zahtevnih in lepih poti. Do Roba nad Zaga~ami sledi{ poti Via della Vita nato pa vzhodnemu grebenu do vrha Mangrta. V dolgi vrsti markiranih in zavarovanih poti v Julijskih Alpah je to nemara najveli~astnej{i in najzahtevnej{i podvig! Od ko~e Zacchi 6-7 h. Izkoristi{ lahko tudi novi bivak, ki stoji tik pod Robom nad Zaga~ami.

Italijanska zavarovana pot ("Ferrata italiana")


Od bivaka Nogara sledimo trikotnim markacijam levo navzgor do bli`njega vstopa v strmo steno Rate{kega Malega Mangrta. ^ez spodnjo steno poteka pot v obmo~ju strmo proti levi nagnjene grape, kijo ozna~ujejo tri med seboj s preduhi povezane votline. Tu plezarije le ni posebno zahtevno, vendar so skozi vso grapo speljane `ice. Zgoraj se svet polo`i, nekaj minut hodimo ~ez zelenice in prode. Iznenada pa dobesedno tr~imo ob navpi~no, gladko vr{no steno. To, dobrih 100m visoko oviro nasko~imo kar naravnost. Neprekinjena `ica in {tevilni klini nam olaj{ajo izredno strmo in izpostavljeno plezanje. Stena se komaj za kak korak vlekne, tu in tam pa nas ~aka tudi kako malo previsno mesto. Potem ko pot opravi precej len zavoj v levo, se ~ez zadnjo, najstrmej{o steno vzpne na mejni greben, ki ga dose`e v bli`ini razcepa slovenske in italijanske poti. Do vrha je zdaj {e dobro uro hoda. Od bivaka 2.30-3 h. To je br`kone najbolj strma in izpostavljena pot v Julijskih Alpah! Varovalne naprave so zanesljive. Zato zahteva ta pot zelo izujenega in spretnega planinca-plezalca s ~isto glavo in dobro kondicijo zlasti v rokah. Samovarovanjeje obvezno!
Turo je mogo~e izvesti tudi na precej lagodnej{i na~in - od konca mangrtske ceste. Najprej se je treba vzpeti na preval ^ez Travnik (2166m) v mejnem grebenu zahodno pod Rate{kim Malim Mangrtom. Od tod strmo navzdol ~ez trave in gru{~ do bivaka Nogara, ki ga opazi{ desno spodaj. Od ceste do bivaka potrebuje{ 45 minut, za cel "krog" ~ez vrh Mangrta pa 5h.

Iz Mangrtske doline ~ez Travnik


Od bivaka Nogara desno navzgor (proti jugozahodu) ~ez prostrana pobo~ja Travnika in ~ez zadnje, strmo meli{~e na preval ^ez Travnik (2166m) v mejnem grebenu med Rate{kim Malim Mangrtom in Travnikom (imenovan tudi Strmi nos). Prave poti do sem pravzaprav ni, ~eprav je tu in tam mogo~e zaslediti obledele markacije. Svet pa je vsepovsod lahko prehoden in tudi orientacija je enostavna. Od bivaka do prevalaje uro hoda. Onstarn {krbine sestopimo do blji`nje poti, ki pelje od Mangrstke ko~e na vrh Mangrta. Po njej {e poldrugo uro do vrha.

Iz Mangartske doline ^ez Jezik


Od Zgornjega Mangrtskega jezera po desni cesti na Jezersko planino (1km). Dalje po markirani poti proti jugozahodu v smeri globoke gru{~nate doline, ki pada s prevala ^ez Jezik. Iz zatrepa ("Plazje") se pot strmo vzpne ~ez meli{~a. Vi{e se dolina razcepi v dva rokava, pot pa pelje skozi desnega. Ves ~as v isti smeri ~ez meli{~a (naporn) na preval ^ez Jezik (2055m, italijansko Forcella Lavinal, nem{ko Lahnscharte), kjer stopimo na cesto, ki pripelje do bli`nje Mangrtske ko~e. Od tod po udobni poti vzdol` grebena proti vzhodu in na vrh. Od Zgornjega Mangrtskega jezera 6-7 h. Najla`ja, a najdalj{a severna pot na Mangrt. Dolina, po kateri pelje pot, je spomladi priljubljeno smu~i{~e.

Via della Vita (Pot `ivljenja)


Turo pri~nemo pri zgornjem mangrtskem jezeru. Od tod sledimo za javni promet zaprti cesti proti jugu na planino Tamar. Dalje po markirani poti ~ez strmo poseko na ravnico Staro planino (Alpe vecchia) ob vzno`ju veli~astne stene Koritni{kega Malega Mangrta. (Do sem lahko pride{ tudi od ko~e Zacchi). Zdaj se pot usmeri strmo navzgor v smeri krnice Zaga~e med ostenji Vevnice in Mangrta. Nad stalnim studencem se pot vzpne proti levi ~ez skalnato stopnico na prostrana meli{~a krnice. V tem mra~nem zatrepu, ki ga oklepajo silno divje stene, prek katerih bu~ijo slapovi in pada kamenje, nam postane nekam tesno. Z dna krnice krenemo levo in se ~ez strmo sne`i{~e, kjer nam utegne zelo koristiti cepin, povzpnemo do vstopa v steno Vevnice. Vstop ozna~uje velika trikotna markacija in spominska plo{~a.
Potem ko prestopimo s snega v skale, kar je v~asih problemati~no (ob izjemno slabih razmerah pa celo nemogo~e!), se oprimemo prvih `ic. Poti zdaj ni ve~ mogo~e zgre{iti. Nad prvo, izredno strmo steno nas neprekinjena `ica popelje dale~ v levo po ozki, izpostavljeni poli~ki, nato pa po podobni formaciji {e dalje v desno. Tako stopimo v kotanjo ob vzno`ju ~rne, navpi~ne stene, ~ez katero obi~ajno dere slap. Pot prekora~i zlizan vodni `leb (nevarno mesto, kjer voda in plazovi vedno znova "pometejo" varovala), nato pa se s pomo~jo trdne verige povzpnemo navpik (atletsko mesto!) do ozke poli~ke. Ob zanesljivi `ici desno za rob in v popolni izpostavljenosti navpi~no navzgor kakih 30m do prekrite police. Tej sledimo levo in stopimo v spro{~ujo~o kotanjo nad steno. Zdaj nas pelje pot po naravnih prehodih ~ez pe~evnat svet proti {krbini Rob nad Zaga~ami. Sredi lahkega sveta nas preseneti previsna zapora, ki jo pot premaga po atraktivni lestvi. Pri razpotju se obmemo levo in se po slab{e ozna~eni, vendar lahki poti vzpnemo skozi gru{~nato korito na sedlo med Vevnico in v Koncu {pico. Od tod se pne proti bli`njemu vrhu Vevnice zlo`no travnato sleme.
Od Zgornjega Mangrtskega jezera 5-6h, od Ko~e Zacchi nekoliko manj.Ena najzahtevnej{ih zavarovanih poti v Julijskih Alpah! Varovalne naprave so zanesljive, razen na omenjenem mestu ob prehodu ~ez `leb. Velike objektivne nevarnosti, te`avna krajna po~! Samovarovanje je obvezno, priporo~amo tudi ~elado. Veli~astna tura se odvija v izjemno divjem okolju. Zelo izurjenemu planincu nudi ta tura enega najmogo~nej{ih do`ivetij v Julijskih Alpah.
Tr`i~ani (CAI Tarvisio) so jeseni 1991 postavili na poti Via della Vita nov bivak (lahko mu nadenemo neuradno ime "Bivak nad Zaga~ami"). Stoji na vi{ini pribli`no 21OOm v bli`ini mesta, kjer se razcepita poti proti Vevnici in Mangrtu. Kot vsi italijanski bivaki tipa Berti nudi tudi to stalno odprto zaveti{~e 9 le`i{~ z odejami. Seveda so s tem vse dolge poti, ki peljejo tod mimo olaj{ane. [e posebej pa bo bivak dobrodo{el planincem, ki se lotevajo grebenskega pre~anja Ponc in Mangrta, saj stoji na optimalnem mestu za preno~evanje.

VIR

* JULIJSKE ALPE planinski vodnik Tine Miheli~, PZS Ljubljana 1992

NAPREJ NA ZACETEK NAZAJ